poniedziałek, 22 grudnia 2014

Musicie upiec sernik

Dziś mamy dla Was dwie świąteczne super-propozycje. Przygotujcie jedno z poniższych miodowych ciast, a zachwyćcie swoją rodzinę w te święta.


1.     Najlepszy sernik świata według przepisu cioci Magdy :) Przepis na dużą blachę ciasta!



Składniki:
-ciasto:
1/3 kostki masła
3 łyżki miodu
2 jajka
szklanka cukru lub mniej cukru pudru
3,5 szklanki mąki
2 łyżeczki sody

-masa serowa:
1 kg zielonego twarogu
2/3 kostki masła
3 żółtka
1 szklanka cukru
ulubione bakalie ( u nas skórka pomarańczowa i rodzynki)
2 łyżki mąki ziemniaczanej
szklanka mleka

Wykonanie:
-ciasto:
Masło rozpuścić z miodem i poczekać aż ostygnie. Całe jajka ubić z cukrem. W misce wymieszać mąkę z sodą. Doda resztę składników i zagnieść ciasto. Odstawić na 30 minut. Następnie podzielić na trzy części i rozwałkować prostokątne placki wielkości blaszki. Piec w temperaturze 1600C z termoobiegiem przez 10-15 minut.
-masa serowa:
Pierwsze sześć składników  wymieszać, a następnie przełożyć do garnka i podgrzewać do powstania jednolitej masy( w tym czasie mieszając). W szklance mleka rozpuścić 2 łyżki mąki ziemniaczanej i dodać do masy serowej. Zagotować :)
-przekładanie:
Blaszkę wyłożyć pergaminem. Położyć pierwszy placek ciasta, zalać połową gorącej masy sernikowej, położyć kolejną warstwę ciasta. Następnie czynność powtórzyć :)

_______________________________________________________________________________________________

2.Sernik z miodem, cynamonem i orzechami- na podstawie przepisu Pani Doroty z Moich Wypieków.


Składniki na kruchy spód:·     
·     100 g mąki pszennej
·         20 g cukru pudru
·         50 g masła, zimnego
·         1 łyżka kwaśnej śmietany 18%

Wszystkie składniki na kruchy spód, zawinąć w folię, schłodzić w lodówce przez 30 minut.
Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkować je na kształt okrągłej formy o średnicy 24 cm (lub mniejszej by sernik był wyższy niż u nas). Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, nałożyć ciasto i ponakłuwać widelcem.
Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiec w temperaturze 190ºC przez 15 minut.









Składniki na masę serową:
·         500 g twarogu półtłustego zmielonego przynajmniej dwukrotnie
·         125 ml śmietany kremówki 30%
·         3 duże jajka
·         200 g miodu
·         3 łyżki mąki pszennej
·         1 łyżeczka cynamonu

 Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera zmiksować twaróg. Dodawać jajka, jedno po drugim, po każdym miksując do połączenia z twarogiem. Wlać miód i zmiksować. Dodać śmietanę kremówkę i wymieszać do połączenia. Dodać przesianą mąkę, cynamon, wymieszać. Nie miksować zbyt długo by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej.
Gotową masę przelać na podpieczony kruchy spód.












Całość piec około 60 minut w temperaturze 150ºC, najlepiej bez termoobiegu. Można przykryć folią, gdyby sernik zbyt szybko się rumienił. W ciepły sernik można powkładać orzechy.


wtorek, 16 grudnia 2014

Dekorowanie pierniczków

Zgodnie z obietnicą, przedstawiamy kilka pomysłów na dekorację pierniczków :) -od najprostszych do trochę trudniejszych. 

Po pierwsze - najprościej będzie ozdobić lukrem. Przygotowujemy go z cukru pudru, soku z cytryny i wody, które mieszamy w różnych proporcjach, zależnie od pożądanej gęstości. Następnie przekładamy do szprycy lub woreczka śniadaniowego z odciętym rożkiem i... tworzymy :) 


Na koniec lukrowania możecie pierniczki posypać jeszcze posiekanymi bakaliami.


Drugi pomysł to piernikowe domki. Wbrew pozorom - ich wykonanie wcale nie jest trudne :) Z papieru wytnijcie kształty 4 ścian i dachu, a następnie, przykładając je do rozwałkowanego ciasta- wykrawajcie elementy.






Po upieczeniu najlepiej będzie skleić je z pomocą stopionego na patelni (skarmelizowanego) cukru. Uważajcie, żeby się nie poparzyć! (nie tak jak Sławek.... ;)


Gotowy domek czeka już tylko na lukrowanie :)


 Trzeci pomysł na dekorowanie to oblanie czekoladą (dla leniwych ;)


Jeśli chcielibyście przestrzenne pierniczki, a nie macie siły na domki - może spróbujecie zrobić choinki? Wystarczy wyciąć je nożykiem z ciasta, następnie przygotować okrągłą lub kwadratową podstawkę i po upieczeniu skleić cukrem.


 Miłej zabawy, postaramy się odezwać jeszcze przed Świętami, w przerwie między jednym a drugim pieczeniem! :)



sobota, 13 grudnia 2014

Święta pełną parą - pierniczkujemy :)

Jest taki czas raz w roku, gdy dom wypełnia zapach miodu, imbiru, cynamonu i innych korzennych przypraw, a Ty czujesz, że zbliża się coś wyjątkowego. To właśnie teraz :) Przygotowania do Świąt nabierają tempa, a my prezentujemy najlepszy z możliwych przepisów na pierniczki. Mało kto wie ;) ale pierniczki to jeden z pierwszych wypieków 12-letniego Sławka. Od tamtego momentu przepisu nie zmienił ani raz. Dziś- przepis na ciasto, a już jutro/pojutrze
- ciekawe pomysły na wykonanie i ozdobienie korzennych przysmaków. 

Składniki:
-> 550 g mąki
-> 300 g miodu
-> 120 g masła
-> 100 g cukru pudru
-> 2 łyżeczki sody oczyszczonej
-> 2 łyżeczki kakao
-> 1 jajko
-> 40 g przyprawy do piernika

Miód i masło stopić w rondelku i przestudzić. Pozostałe składniki umieścić w misce, dodać miód z masłem i zagnieść jednolite ciasto. Schować do lodówki na min. 1 h (a najlepiej na całą noc) by ciasto stało się mniej klejące i wygodniejsze do wałkowania. Rozwałkowywać na dość cienkie placki (ciasto bardzo rośnie w pieczeniu!), piec w temp. 180OC przez 8-10 minut. Studzić najlepiej na kratce.


Po chwili pierniczki zazwyczaj twardnieją. Jeśli do Świąt nie zmiękną, możecie im pomóc :). Wystarczy, że umieścicie je w wilgotnym pomieszczeniu lub zamkniecie w dużej puszcze/ pudełku z kawałkami świeżych jabłek lub plastrami pomarańczy. Pamiętajcie tylko, aby co kilka dni wymienić owoce, aby nie skisły.

Przepis z bloga: http://o-pysznym-jedzeniu.bloog.pl/ :)


piątek, 12 grudnia 2014

Dziecinnie proste babeczki Kubusia Puchatka

Dziś na blogu nowe babeczki. Przepis na nie pochodzi z pierwszej książki kucharskiej Juli :) Poradzicie sobie z ich przygotowaniem, a wtedy w Waszych kuchniach rozniesie się zapach pomarańczy.


Składniki:
  •  1 kostka masła,
  • 1 szklanka cukru,
  • 4 jajka,
  • 1,5 szklanki maki pszennej,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 1 pomarańcza,
  • 1 jabłko,
  • pół szklanki rodzynek.










Rozgrzejcie piekarnik do temperatury 2000C. Miękkie masło utrzyjcie razem z cukrem z misce. Do drugiej miski wbijcie jaka i roztrzepcie trzepaczką ,a następnie wlewajcie powoli do masy z masłem. Mąkę wymieszajcie z proszkiem do pieczenia i dodajcie do masy. Umyjcie i osuszcie owoce. Skórkę pomarańczy zetrzyjcie na tarce z małymi otworami. Jabłko zetrzyjcie na tarce z dużymi otworami. Wymieszajcie z masą. Na koniec dodajcie rodzynki. Ciasto nałóżcie do papilotek i pieczcie przez 15 minut.

 Smacznego!






niedziela, 7 grudnia 2014

Kurczak w maśle orzechowym


Wspaniałe i zaskakujące połączenie smaków. Nie ma się czego bać, choć kurczaka w takiej odsłonie pewnie jeszcze u Was nie było! 



Przepis udało nam się zdobyć podczas warsztatów kulinarnych podczas tegorocznego SLOT Art Festiwalu (więcej dowiecie się na stronie http://slot.art.pl/pl/).


Potrzebujecie:
-1 kg różnych części kurczaka z kością (skrzydełka, podudzia, pałki),
-400 g niesłodzonego masła orzechowego (może być mniej),
- 8 ząbków czosnku,
- 240 ml sosu sojowego (podobno najlepiej użyć jasnego),
-90 g brązowego cukru,
-120 ml wody,
-skórka z limonki lub cytryny,
-sok z 2 limonek,
- łyżka pieprzu,
-świeżo mielony pieprz.


Wszystkie składniki marynaty wymieszać przy pomocy blendera. Zdjąć tłustą skórę. Natrzeć mięso marynatą i odstawić do lodówki (najlepiej na 24 godziny).

Piec w temperaturze 1800 C przez około 45 min przewracając w połowie czasu pieczenia na drugą stronę. Na ostatnie 10 minut można włączyć termo obieg.

Kurczaka polecamy podać z rucolą lub roszponką J




Smacznego!

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Sernik orzechowy


To ciasto z pewnością zasmakuje wszystkim wielbicielom masła orzechowego. Bardzo kremowe i mocno pachnące. Przygotujecie je naprawdę łatwo. Może właśnie ten sernik pojawi się na Waszym świątecznym stole? :)

Spód:
-> 150 g pełnoziarnistych ciastek
-> 40 g solonych orzeszków ziemnych
-> 75 g startej gorzkiej czekolady
-> 50 g masła

Wszystkie składniki umieścić w malakserze i zmiksować na masę o konsystencji mokrego piasku.
Tortownicę o średnicy 23 cm (my upiekliśmy w dwóch mniejszych ;) wyłożyć papierem do pieczenia. Masę ciasteczkową wyłożyć na dno i schować do lodówki.




Masa serowa:
-> 500 g zmielonego twarogu półtłustego
-> 3 jajka
-> 3 żółtka
-> 200 g drobnego cukru
-> 125 ml śmietany (przynajmniej 18%) lub jogurtu greckiego
-> 250 g gładkiego masła orzechowego (przepis dodaliśmy ostatnio ;)



Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Wszystkie składniki umieścić w mikserze i zmiksować na gładką masę. Najlepiej najpierw zmiksować twaróg, masło, śmietanę i cukier, na koniec dodając jajka i żółtka. Nie miksować też zbyt długo, by nie napowietrzać niepotrzebnie masy serowej - napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Gotową masę wylać na spód z ciastek.
Piec w temperaturze 170OC przez około 50 minut lub do momentu, gdy sernik będzie ścięty i sprężysty z wierzchu (możecie piec sernik w kąpieli wodnej, przez co nie straci wilgotności). W międzyczasie przygotować polewę na wierzch.

Polewa:
-> 250 ml kwaśnej gęstej śmietany (przynajmniej 18%)
-> 100g gorzkiej czekolady połamanej na kawałki
-> 30 g brązowego cukru

Wszystkie składniki umieścić w małym garnuszku. Lekko podgrzewać, do roztopienia i połączenia się składników, cały czas mieszając. Gotową polewę natychmiast zdjąć z palnika.
Upieczony sernik wyjąć z piekarnika, równo i delikatnie rozprowadzić po jego wierzchu polewę czekoladową, włożyć ponownie do piekarnika na 10 minut, na dalsze pieczenie. Po tym czasie piekarnik wyłączyć, sernik studzić w lekko uchylonym piekarniku.
Wystudzony wyjąć z piekarnika, schłodzić przez noc w lodówce.

Przepis pochodzi ze strony mojewypieki.com :)









poniedziałek, 24 listopada 2014

Zaczyna pachnieć Bożym Narodzeniem


W najbliższym czasie obiecujemy kilka ciekawych przepisów związanych z masłem orzechowym, a dzisiejszego wieczoru trochę z innej beczki… Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie (jeszcze tylko miesiąc :) i powoli zaczynamy pierwsze przygotowania. Właśnie mamy ostatni dzwonek na przygotowanie ciasta na przepyszny piernik staropolski. Jest to piernik „dojrzewający” – to znaczy, że zagniatamy go minimum miesiąc przed świętami, następnie około 4 dni przed Wigilią pieczemy i przekładamy pysznymi powidłami śliwkowymi… - o szczegółach za 3 tygodnie :). Tymczasem organizujcie miód i przyprawy korzenne i wypełnijcie Wasze domy wspaniałymi zapachami :)

Składniki:
-> 0,5 kg miodu naturalnego
-> 250 g masła
-> ½ - ¾ szklanki cukru
->1 kg mąki
-> 80 g przyprawy do piernika
-> ½ łyżeczki soli
-> 3 łyżeczki sody oczyszczonej
-> 125 ml mleka
-> 3 jajka

Miód, masło i cukier zagotować w rondelku, wymieszać dokładnie i przestudzić. Sodę rozpuścić w mleku. Mąkę wymieszać w dużej misce z przyprawą i solą. Następnie dodać jajka, mleko, przestudzony miód i zagnieść ciasto. W praktyce jest ono na tyle luźne i klejące, że my zawsze mieszamy je dokładnie łyżką. Ciasto umieścić w naczyniu (nie metalowym, najlepiej ceramicznym), przykryć folią i schować do lodówki/chłodnej piwnicy. Ciąg dalszy nastąpi :)


niedziela, 23 listopada 2014

Masło orzechowe


Próbowaliście kiedyś przygotować domowe masło orzechowe? Smakuje tak samo jak to kupione w sklepie, ale plusem jest to, że możecie sami zdecydować o rodzaju orzechów i stopniu ich rozdrobnienia. Przygotujcie je już dziś, a my niedługo pokażemy Wam, jak wykorzystać je kreatywnie w kuchni.



Jedyne, co musicie mieć: dowolne, prażone i niesolone orzechy.
Wygodnie jest użyć ziemnych, ponieważ można dostać je w sklepie już uprażone. 



 Zmiksujcie je w malakserze do pożądanej konsystencji. Możecie użyć też blendera. Zajmie to mniej więcej kilkanaście minut.






 Gotowe masło możecie spokojnie przechowywać w  lodówce przez kilka tygodni.


czwartek, 20 listopada 2014

Drożdżówki z pesto


Dziś przyszła pora na trzeci i ostatni z serii przepis z wykorzystaniem pesto. Szczerze mówiąc, nigdy nie pomyślelibyśmy, że te bułeczki tu trafią. Drożdżówki zawsze klasyfikowaliśmy do słodkich wypieków (aż do czasu, gdy pojawił się ten przepis). Skorzystajcie z niego, a w Waszej kuchni rozniesie się zapach świeżego pieczywa i bazylii.


 



Składniki:

  • 250 g mąki ,
  • 7 g drożdży suchych,
  • 65 ml mleka,
  • 65 ml wody,
  • 2 duże żółtka,
  • 35 g oleju,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • 3/4 łyżeczki soli,
+ ulubione pesto, orzechy (np. włoskie), 1 jajko do posmarowania bułeczek.









Zmieszajcie mąkę z drożdżami, następnie dodajcie resztę składników i wyróbcie ciasto. Uformujcie z niego kulę i przełóżcie do miseczki, którą przykryjecie ściereczką. Ciasto na wyrośnięcie potrzebuje około 1,5 godziny. Następnie rozwałkujcie je na prostokąt. Posmarujcie pesto, zawińcie wzdłuż dłuższego boku i pokrójcie ostrym nożem. Poukładajcie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia przygotowane krążki. Przykryjcie do ponownego wyrośnięcia. Wtedy możecie posmarować bułeczki roztrzepanym jajkiem i posypać orzechami. Pieczcie w piekarniku w temperaturze 190º przez około 20 - 23 minuty, do złotego koloru.





Pomysł inspirowany przepisem ze strony mojewypieki.com.

piątek, 14 listopada 2014

Pyszny makaron z pesto



Dziś przyszedł czas na drugie spotkanie z naszym ukochanym sosem pesto. Tym razem przygotowaliśmy dla Was makaron i jesteśmy pewni, ze Wam się spodoba. Danie szybko się przyrządza i na długo zaspokoi Wasz głód. Do dzieła! :D

Składniki:
- ¾ -1 paczka ulubionego makaronu ,
- 3 pomidory,
- 1-2 papryki,
-  2-3 drobiowe kiełbaski (my używamy śląskiej z indykiem, pycha :D),
-  minimum jeden słoiczek zielonego pesto,
- rucola lub roszponka


Kiełbasę pokroić i podsmażyć na patelni, po czym dodać posiekaną paprykę i dusić do czasu jej zmięknięcia. Następnie dodać kawałki obranego i pokrojonego pomidora i przesmażyć jeszcze przez jakiś czas. Na koniec dodać ugotowany makaron, pesto i całość wymieszać. Podawać ze świeżą rucolą lub roszponką. Smacznego !
























poniedziałek, 10 listopada 2014

Szybkie wytrawne muffiny z pesto


Niedawno w naszej kuchni okazało się, że przepyszne babeczki można też przyrządzić na słono. Te powstały na skutek przypadkowej improwizacji, ale zostaną z nami na pewno na dłużej. Są połączeniem smaku pesto, pełnej mąki i suszonych pomidorów. Idealnie sprawdzą się zamiast pieczywa do sałatki lub jako samodzielna przekąska.



 

Potrzebujecie:
·       1 szklankę mąki z pełnego przemiału,
·       1,5 szklanki płatków owsianych, jęczmiennych lub żytnich,
·       1 łyżeczkę sody oczyszczonej,
·       1 łyżeczkę proszku do pieczenia,
·       szklankę jogurtu naturalnego lub mleka,
·       1 jajko,
·       mały słoiczek pesto ( około 1/3 szklanki),
·       garść suszonych pomidorów ( nie używajcie tych w oleju ze słoiczka- pesto jest wystarczająco tłuste samo w sobie).


Wymieszajcie w dużej misce suche składniki, pomijając pomidory. Je pokrójcie na małe kawałki. Dodajcie płynne produkty i ciasto wymieszajcie za pomocą widelca. Na sam koniec dorzućcie pomidory i wmieszajcie. Tak przygotowane ciasto możecie nakładać do silikonowych foremek.


Pieczcie w piekarniku w temperaturze 1800C przez 15-20 minut.



niedziela, 9 listopada 2014

Czas na pesto!


W najbliższym czasie pojawią się nowe przepisy z wykorzystaniem tego sosu właśnie. Dlatego szykujcie się, zaopatrzcie się w dobrym sklepie lub najlepiej przygotujcie pesto według poniższego przepisu. Do dzieła! 



SKŁADNIKI:
·       2/3 szklanki świeżych liści bazylii
·       6 ząbków czosnku
·       3 łyżki startego parmezanu
·       3 łyżki startego sera pecorino (możecie po prostu podwoić
 ilość parmezanu)
·       1 niepełna szklanka oliwy
·       1/3 szklanki orzeszków piniowych

Listki bazylii umyjcie i osuszcie. Czosnek obierzcie, a następnie wszystkie składniki rozetrzyjcie mikserem na jednolitą masę.

czwartek, 30 października 2014

Światowy dzień makaronu


…co prawda już minął (przepraszamy Was bardzo za małe opóźnienie, czasem jest trochę ciężko zdążyć z wszystkim..). Jednakże tak jak obiecaliśmy, z tej okazji właśnie, przygotowaliśmy dla Was kremową zapiekankę kalafiorową. U nas-  z dodatkiem indyka- możecie wybrać również wersję wegetariańską :)




Składniki:

• 2,5 szklanki bulionu drobiowego
• 2 liście laurowe
• 1 kalafior ( umyty i podzielony na różyczki)
• 225 g makronu ( u nas pełnoziarnisty)
• ok. 0,5- 1 szklanka startego sera
• oliwa
• 1 łyżka musztardy
• szczypta gałki muszkatołowej
• 0,25 szklanki startego parmezanu
• 0,25 szklanki bułki
• olej
• 2 piersi kurczaka
• 1 cebula
• 1 ząbek czosnku

A teraz do pracy:
Ugotujcie makaron według przepisu z opakowania. W tym czasie piekarnik rozgrzać do 200oC. Ugotujcie bulion z liśćmi laurowymi (po przygotowaniu je usuńcie). W drugim garnku ugotujcie kalafior (najlepiej gotować na parze, bo wtedy warzywa tracą najmniej wartości. Jeśli już jednak gotujecie w wodzie, to pamiętajcie wrzucać kalafior do wrzącej wody). Gdy będzie miękki (ok. 15 minut) zmiksujcie go blenderem. Dodajcie bulion, ser, 2 łyżki oliwy, musztardę, gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Wymieszajcie do konsystencji kremu. Na patelni usmażcie na oleju posiekaną cebulkę, zmielony ząbek czosnku i pokrojonego w kostkę, przyprawionego kurczaka.
W naczyniu żaroodpornym układajcie na przemian krem, mięso i makaron, tak żeby warstwa warzywna była ostatnia. Posypcie bułką tartą, parmezanem i ew. jeszcze żółtym serem. A teraz na 20 minut do piekarnika.
Smacznego!
Przepis pochodzi z rubryki kulinarnej miesięcznika Runner’s World.